(c) Zell am See-Kaprun Tourismus-Faistauer Photography

 

Cyklistika v oblasti Zell am See-Kaprun

Užitečné informace a tipy na letní dovolenou s dětmi a přáteli!

Oblast Zell am See – Kaprun je známá jako celoroční lyžařská destinace díky ledovci na hoře Kitzsteinhorn. Umístění u jezera a mezi vrcholy Vysokých Taur skýtá ale také jedinečnou scenérii k oblíbené aktivitě Čechů - cykloturistice. Kvalitní silnice, stezky, singletraily a freeridové stezky lemují údolí a úpatí zdejších kopců, aby uspokojili náročného silničního závodníka, ale i rodinu s malými dětmi. Objevovat můžete přírodu kolem rodinných stezek a vedlejších zemědělských cest nebo zvolit náročnější variantu a vystoupat na okolní louky s dech beroucími výhledy na okolní třítisícovky a Zellské jezere (Zeller See), na jehož břehu se nachází centrum místní oblasti městečko Zell am See.                   

NABÍDKA UBYTOVÁNÍ ZDE!                                                         

Protože se místní uvědomují, jak pestrý je výběr různých cyklistických zaměření, dá se rozdělit místní infrastruktura dle zaměření  návštěvníků na 3 základní kategorie:

1)      Zážitková cykloturistika – pro rodiny s dětmi, cykloturstika s kamarády - rekreační cyklotury po regionu na připravených cyklostezkách

2)      Freeride – singletraily na Kitzsteinhornu  a stezky– sportovní sjezdy pro „hobíky“ i „profíky“

3)      Silniční cyklistika – infrastruktura a závody pro silniční nadšence i profesionály

Zážitková cykloturistika

I když v televizi nebo na internetu sledujeme výkony předních jezdců v etapových závodech, počítáme kilometry nebo nadmořskou výšku, při dovolené s rodinou nebo přáteli si chceme jízdu jen tak užít a navštívit bez stresu zajímavá místa po trase.

Takových zajímavých míst, která jsou propojena sítí cyklostezek, je v okolí Zell am See celá řada. Vydat se lze kolem Zellského jezera (Zeller See), městečky Zell am See, Bruck  Kaprun nebo se vydat do blízkého Saalfeldenu. Ze stezky můžete libovolně sjet na vedlejší cesty a prozkoumat okolí nebo navštívit jednu z mnoha kaváren nebo hostinců v blízkosti trasy, které slouží k odpočinku a občerstvení všem turistům.

Tauernská cyklostezka (Tauernradweg)

Jedná se o 300 km dlouhou cyklostezku, která začíná u Krimmlských vodopádů a prochází oblastí Oberpinzgau (od Krimmelských vodopádů po Zell am See) a dále pokračuje směr Salzburg a končí na hranici s Něměckem v Pasově.

Nejvyšší stezky se nachází v Krimmlu, kde začíná kousek od vodopádu, který je největším vodopádem v Evropě. Směrem z Krimmlu jedete stále z kopce a proto lze vzdálenost cca 60 km zvládnout v pohodovém tempu ua jeden den.

S elektrokolem je všechno snazší

Bez debat: Elektrokolo udělá Vaši cestu snazší. Vaše trasa bude buď delší nebo strmější a vy zažijete více radosti z cyklistiky.

S elektrokolem můžete zcela bez obav vystoupat např. k chatám Mitterberg nebo Enzianhütte a pokochat se výhledem na celé údolí.

Pokud nemáte elektrokolo, nevadí, lze si ho půjčit v jedné z mnoha půjčoven. Cena se pohybuje kolem 25.-Euro/den.

Tipy na cyklovýlety:

• Kolem Zellského jezera

• Ke Krimmelským vodopádům

• Po stezkách do Saalfeldenu

• Romantická stezka – elektrokolo.

• Elektrokolo – na  Mitterberg (vyhlídka a občerstvení)

• Elektrokolo – na  Schoberalm  (vyhlídka a občerstvení)

• do Kaprunu a ke Kesselfalo – odkud se dá pokračovat k nádržím Moserboden

• Tauernradweg (Tauernská cyklostezka) Krimml - Zell am See a pokračovat tak daleko, jak chcete

• Elektrokolo na Enzianhütte

 

Mekka freeridu ve stínu třítisícovek – singletraily na Kitzsteinhornu!

Platí železné pravidlo: Tam, kde se dobře lyžuje, tam jsou taky skvělé podmínky pro single traily. To má více důvodů, mezi hlavní patří to, že karajina, kde se nacházejí sjezdovky, je profilově výhodná pro freeridové trasy. A kde je sjezdovka, tam je infrastruktura, která se dá využít pro provoz a zázemí bikerů. Přesně tak je to na Kitzsteinhornu.

Lanovka Vás během léta vyveze i s kolem (kolo je zdarma) až k Alpincentru pod ledovec a odsus si můžete vybrat ze tří singletrailů. Trasy jsou různorodé a stojí za představení. Jedno mají společné – je to mazec!

Trail GEISSSTEIN

Po startu u Alpincentra a několika zatáčkách nabere  Geissstein Trail na obrátkách. Malé skoky a a klopenky člověka brzy zahřejí. Zrovna, když si jízdu začnete užívat, zatočí stezka vpravo  podél hřebenu a pod kolami začnete zažívat vše, na co jste se těšili. Malé skoky, propady, přírodních skoky a dokonale tvarované klopenky a zatáčky. Geißstein Trail má pře 500 metrů a délku 3,144 metrů.

Trail WÜSTLAU

Krátké vydýchání po trailu Geißstein? Pak se připravte na trail o třídu výš. Se svými 7700 metry a převýšením 1.070 metrů nad mořem je stezka Wüstlau králem na Kitzsteinhornu a postrachem brzdových destiček. Počátek vede přes pastviny s klopenkami a dále navazuje na přirozenou stezku, která osvědčí tvoji techniku. Změny z náročný sekvencí po hravé pasáže k částem trati, kde využijete plnou rychlostdost hravý přijít na plnou rychlost. Budete ji milovat stejně jako my.

Trail BACHLER

Stezka je určena hlavně začátečníkům a je naše alternativou ke stezce  Wüstlau. Se svými 5200 metry délky a 600 metry nadmořské výšky si tuto snadnou trasu budete užívat dost dlouhou dobu!

Takto si Vaši jízdu užijete!

• vhodné kolo Trail bike, Enduro bike nebo freeride bike

• odpružení 150 mm - zaručená zábava

• Geißstein- & Wüstlau Trail vhodné pro sjezdová kola

• Bachler trail je lepší s enduro nebo All Mountain kolem

• mějte přilbu, rukavice, ramenní a kolenní chránič

• dobře sedící ruksak

• lékárnička s sebou - v případě pádu se bude hodit

• náhradní duše, souprava na opravu pneumatik

• celoobličejová helma a chránič páteře

• teplé oblečení na převlečení -  budete přes 2500 metrů nad moře!

Silniční cyklistika – pohodové trasy i vyčerpávající tepovka s odměnou!

Do okolí Zell am See se můžou na silničním kole vydat „hobíci“ i profi jezdci. Nejnáročnější výšlap v okolí začíná u Brucku a nevede nikam jinam než na silnici Gorssglockner Hochalpenstrasse. S převýšením 1700 m.n.m. a nejvyšším bodem u Edelweissspitze 2571 m.n.m. patří k nejnáročnějším v Rakousku. Ten výhled a zavěrečný sjezd do údolí ale stojí za to! Pro méně zdatná doporučujeme vyjet autem a zvolit snadnější trasy v údolí.

Další trasy vedou v okolí směr k Hochkoenigu, do Taxenbachu, Raurisu nebo Kitzbuhelu.

Mapky možných tras nejdete ZDE!

 Tyto trasy byste si neměli nechat ujít:

• IRONMAN Mistrovství světa                                      70,3 90,7 km, 950 výškových metrů

• Dientner okruh (směr Dienten):                                 72,7 km, 1693 výškových metrů

• Kitzbuehelský okruh:                                               124,9 km, 1956 výškových metrů

• Pillersee okruh:                                                           99,6 km, 1029 výškových metrů