Zámek Laxenburg
Zámek Laxenburg
Lokalita: Región Vídeň, Mödling

Zámek Laxenburg - jeden z nejpůsobivějších zámků v Evropě s krásným zámeckým parkem a budovou hradu Franzesburg

Zámek Laxenburg - kdysi letní sídlo císařské rodiny

Laxenburg leží cca 15 km jižně od Vídně. Byl již od 14. století i díky blízkosti zámku Schönbrunn jarním a letním sídlem císařské rodiny.

Jeho vrchol dosáhl 18. století, v dobách Marie Terezie, kdy zde panoval rušný společenský život, zábava a turnaje.

Laxenburg je i dnes trhovnícka obec, jejíž srdcem je stále zámecký park. Tento je považován za ukázkový příklad historického zahradnického umění 18. a 19. století. Je zde i množství zábavných staveb, mystických jeskyn, chrámů a i cvičiště, na kterém se pořádaly turnaje.

Nejznámějším v areálu je určitě hrad Franzesburg, který byl dokončen v roce 1835. Nechal ho postavit císař František II. jako napodobeninu středověkého rytířského hradu na umělém ostrově uprostřed zámeckého jezera. Jednotlivé této místnosti jsou nádherně zařízené a zpřístupněny jako muzeum a považovány za "pokladnu Rakouska".

Císařovna Sisi s Františkem Josefem zde strávili po honosné svatbě své líbánky. Sama Sisi zde holdovala dlouhým vycházkách na koni. Zde na zámku se narodil i její syn a korunní princ Rudolf.

Najdete zde i farní kostel, který je skvostem raného rakouského baroka. Jeho současná podoba vznikla po válce proti Turkům v roce 1683.
 

Fotogalerie
Mapa a trasa
Zámek Laxenburg
Zadejte Vaši adresu Zobrazit trasu
  Otevřít v novém okně