Gastronomický výlet do Korutan

Do Korutan v jižní části Rakouska jezdíme v zimě především lyžovat a v létě na turistiku po krásných loukách a vysokých horách nebo za koupáním v průzračných a teplých jezerech. Návštěvníci, kteří sem přijeli za aktivitami, si všimli nádherně čisté přírody, na které se pasou krávy, ovce nebo kozy a v jezerech je nezřídka vidět hejno ryb. Přírodní bohatství spojené s vrozeným smyslem pro udržování krajiny místních obyvatel dává kraji možnost připravovat místní gastronomické speciality z těch nejkvalitnějších lokálních surovin, které můžou návštěvníci Korutan ochutnat v každé horské chatě nebo restauraci u jezera. Atributem korutanské kuchyně jsou také vlivy z bezprostředně sousedících oblastí Itálie a Slovinska.

Vodní svět

Korutany vládnou největším počtem jezer v Rakousku. Přes jejich množství jsou všechny čisté, čemuž napomáhá neustálá filtrace vody v kamenitém podloží zdejších hor. Kromě jezer je v Korutanech několik horských divokých řek, které jsou napájeny z horských bystřin. Proto nepřekvapí, že se zde nachází výstavní kusy pstruhů, které dovedou místní perfektně připravit a to doslova v každé malé vesničce nebo jezerních restauracích. Pstruh jistě není jediným druhem ryb, které Vám zde s láskou připraví. V oblasti Millstättského jezera si vedle běžných štik a línů, můžete dopřát sumce nebo sivena, případně málo známou losovitou rybu: síha. Rybáři tu také obnovili chov korutanského lososa, zvláštní druh jezerního pstruha s červeným masem a jemnou chutí. A protože se v Korutan vždy něco slaví, můžete navštívit rybí svátek Fischfest, který se koná uprostřed srpna v městečku Feld am See.

 

Špek, uzeniny a sýry

Špek patří k horským oblastem od pradávna a v údolích Korutan ho připravují z nejkvalitnějších surovin, které běhají po místních pastvinách.Obzvláště dva druhy špeku stojí za povšimnutí.Gurktalský vzduchem uzený špek, i když přesnější by bylo mluvit spíš o špeku vzduchem sušeném, a to po dobu několika měsíců. Velmi známý je v Korutanech také špek Gailtalský. Tyto a další dobroty můžete ochutnat na kulinářských slavnostech. Známý je například Speckfest – slavnosti špeku – v malebném městečku Hermagor, který se pravidelně pořádá v první polovině července.

Místní uzeniny jsou jednoznačně ovlivněny italskou a slovinskou částí, která sousedí s Korutany. Zdejší uzeniny jsou aromatické a jemně kořeněné – vynikající klobásky a salámy určitě ochutnáte v každé vesničce.

Pokud si chcete pochutnat na jehněčím, doporučujeme oblast mezi Heiligenblutem a Winklern na začátku údolí Mölltal. Ovce se zde pasou ve vysokých nadmořských výškách ve stínu nejvyšší hory Rakouska Großglockneru a to dodává jejich masu jemnost a chuť.

Známou místní specialitou je gailtalerský salašnický sýr (Gailtaler Almkäse), který bývá hlavním protagonistou festivalu v Kötschah-Mauthenu, kde se schází tisíce lidí. Je známá také kořeněná varianta a sýr podléhá přísným výrobním požadavkům. Farmy vyrábějící sýry můžete také navštívit s průvodcem zdarma s +CARD.

Gastronomické festivaly

Je jedno, kterou pochutinu budete chtít ochutnat, v Korutanech se pořádá mnoho kulinářských festivalů zaměřených na regionální speciality. Produkty jsou vždy ze surovin té nejvyšší kvality a mnohé z nich jsou také typickými symboly místních regionů. Níže uvádíme výběr některých festivalů:

 • Speckfest v Hermagoru 7.-8.6. 2014 www.speckfest.at  - Festival špeku a klobás
 • Fischfest ve Feld am See 5.7. 2014  www.fischfest.at - Festival ryb
 • Nudelfest v Oberdrauburg 2.8. 2014 Festival korutanských nudlí
 • Salamifest ve Stift Eberndorf, 3.8. 2014  Festival salámů
 • Honigfest v Hermagoru, 16-17.8. 2014 www.honigfest.at/ Festival medu
 • Käse-festival Kötschach-Mauthen 27.-28.9.2014 www.alles-kaese.at

Sladká tečka

V Korutanech se nejí pouze maso, ale má několik vyhlášených sladkých specialit. Předem je místní krajina v údolí Rosental producentem vyhlášeného medu, který vyrábí včely Carnica-Biene, jejichž včelstva se díky věhlasu místního medu rozšířila mezi včelaři v Evropě a ve světě.

Ostatní speciality

V údolí Lavantal nenajdete pouze známý chov pstruhů, ale k nakousnutí zde jsou i místní perlivé ovocné nápoje, chřest a sladké ovoce.

Známou pochutinou jsou korutanské nudle - Kärntner Nudeln – které Vám připraví v každé místní restauraci. Jde o taštičky z nudlového těsta. Plní je tu hlavně tvarohem, jablky nebo sušenými hruškami, případně dalšími ingrediencemi.

Obyvatelé Korutan mají také rádi jablkový štrúdl a Reindling – kynutou bábovku se skořicí a ořechy.

Pokud se vydáte do Korutan určitě vyzkoušejte místní kuchyni, která Vám přinese přírodní zážitek a dodá Vám energii na spousty aktivit, které Vás v tomto kraji čekají. Navnaďte se na Korutany již doma, přinášíme Vám recept na jednu z výše jmenovaných místních specialit:

Recept: Korutanské taštičky z nudlového těsta (Kärntner Kasnudeln)

 

Na náplň: 1/4 kg tvarohu, 1/4 kg moučných brambor (typ C),1 cibule, česnek, 3 lžíce bylinek (máta - kerblík - pažitka), sůl

Na těsto: 1 lžíce oleje, cca 1/2 kg mouky, vlažná voda/mléko, 1-2 vejce

Příprava: Brambory uvaříme ve slupce, propasírujeme, smícháme s tvarohem a na jemno nakrájenou cibulkou a dochutíme bylinkami a solí.
Ze surovin na těsto vypracujeme hladké tužší těsto (klasické jako na těstoviny), zabalíme do fólie a necháme v lednici 1 hodinu odpočívat.

Těsto rozválíme, z náplně vytváříme malé kuličky a klademe je na plát těsta. Poté např. skleničkou nebo hrnečkem vykrajujeme kolem kuliček náplně těsto. Těsto přehneme do tvaru taštičky a okraje pevně stiskneme k sobě. Hotové taštičky vaříme v osolené vodě ca. 10 minut.

Korutanské sýrové nudle servírujeme polité máslem (lehce zhnědlé máslo) a lístky máty.

Vaše komentáře

Nabídka ubytováni v Rakousku

Döbringers Chalet-Dorf Warös

Döbringers Chalet-Dorf Warös

Nassfeld, Pressegger, Weissensee, Lesachtal
Apartmánový dům
od 5 535

Vybrat pokoj
Haus Angermaier

Haus Angermaier

Ledovec Mölltal
Apartmánový dům
od 1 485

Vybrat pokoj
Haralds Ferienwohnungen
Online rezervace

Haralds Ferienwohnungen

Bad Kleinkirchheim
Apartmánový dům
od 1 350

Vybrat pokoj
Haus Kammerlander
Online rezervace

Haus Kammerlander

Kaltenbach, Hochzillertal
Apartmánový dům
od 1 350

Vybrat pokoj
Aurora, Appartementhaus
Online rezervace

Aurora, Appartementhaus

Bad Hofgastein
Apartmánový dům
od 405

Vybrat pokoj
Appartement kristall
Online rezervace

Appartement kristall

Schladming-Rohrmoos-Pichl
Apartmánový dům
od 1 269

Vybrat pokoj
Haus Gassner

Haus Gassner

Zell am See-Kaprun
Penzion
od 783

Vybrat pokoj
Bäckerwirt, Gasthof
Online rezervace

Bäckerwirt, Gasthof

Leogang
Penzion
od 2 106

Vybrat pokoj
Hotel Gasthof Strasswirt
Online rezervace

Hotel Gasthof Strasswirt

Nassfeld
Hotel ***
od 1 836

Vybrat pokoj
Apartmány Carinthia Sonnleitn

Apartmány Carinthia Sonnleitn

Nassfeld
Apartmánový dům
od 2400

Vybrat pokoj
 • Jsme specialisté na Rakousko

 • Největší nabídka až 1600 ubytovacích zařízení v Rakousku

 • Nejlepší možné ceny včetně slev
 • Máme 15 let zkušeností s cestováním v Rakousku
 • Podpora v českém jazyce
 • Všechny informace o Rakousku na jednom místě
 • Bezpečná rezervace