Začínáme se skialpem aneb Jak se zorientovat ve skialpových lyžích, vázání a botách?

Toužíte na vlastní kůži poznat kouzlo skialpu, ale nevíte, co všechno si do začátku musíte pořídit? Základem je vrstvení oblečení, skialpové lyže a k nim boty a vázání. Jak vybrat ty pravé?

Nejprve trocha teorie

Když přijde řeč na skialpové disciplíny, setkat se můžete s:

 • Skitouring neboli zimní turistika na lyžích.
 • Opravdový skialpinismus, při kterém zdoláváte vrcholky hor na lyžích a třeba i pomocí horolezecké výbavy.
 • Freeride, jinak také lyžování ve volném terénu, mimo upravené a běžně využívané trasy.

Jak vybrat skialpové lyže pro každou disciplínu?

Všechny výše uvedené disciplíny se v něčem liší, mají ale i něco společného. Jde o pohyb ve volné přírodě a musíte aspoň trochu ovládat lyže. Bez nich se tedy neobejdete, jak vybrat ty pravé?

Pro začátečníky jsou ideální univerzální lyže

Chcete si užít výstup i sjezd? Patříte mezi začátečníky a začínat budete v tuzemsku? Vsaďte na univerzální lyže s váhou nejlépe jen něco málo přes jeden kilogram a šířkou okolo 88 mm. Typickým zástupcem jsou třeba lyže Fischer X-treme 88.

Pokud už máte něco naježděno a vyrážíte do Alp, kde si budete užívat široké pláně, delší sjezd i půl metru prašanu, dejte přednost lehkým freetouringovým lyžím větší šířky kolem 95 mm, které vás v prašanu podrží.

A co sportovci, kteří hlavně rádi běhají svižně do kopce? Pro ty jsou jako stvořené ultralehké lyže, třeba ZAG ADRET 81 se šířkou 81 mm pod patou a vahou asi 920 g. S nimi budete rychlí do kopce, užijete si s nimi ale i jízdu z kopce.

Vydáte se do volné přírody, mimo upravený terén, na místo, kde je opravdu hodně sněhu? Pak dejte přednost pořádně širokým freeridovým lyžím, například ZAG SLAP 112.

Ke všem lyžím budete potřebovat správné stoupací pásy, které umožní šlapat na lyžích do kopce bez podklouznutí. Pásy musí být s lyžemi kompatibilní šířkou, délkou i způsobem uchycení.


Pozor na délku lyží

Když si vybíráte lyže, je třeba dobře zvolit jejich délku. To není vůbec jednoduché, proto vám dáme pár tipů, jak si s tím poradit.

 • Hodně zjednodušeně se dá říct, že rozmezí pro výběr délky lyží si můžeme stanovit někde mezi bradou a místem, které je maximálně 10 centimetrů nad hlavou.
 • Pro běhání do kopce volte spíš kratší lyže, které jsou lehčí a líp se na nich pohybujete.
 • Čím víc si budete užívat sjezdu, tím prodlužujte délku lyže.
 • Myslete na to, že čím je lyže delší, tím sice lépe vede, ale také klade větší důraz na naše lyžařské schopnosti.

Jak vybrat skialpové vázání?

Důležitou součástí lyží je vázání. Skialpové vázání se od klasického liší tím, že umožňuje i stoupání. Když chcete, vyběhnete s ním i do kopce, jakmile se blíží sjezd, jednoduše ho přepnete do režimu down hill, zacvaknete a můžete vyrazit z kopce dolů.

Standardem jsou pinová vázání, pro začátečníky je optimální volbou univerzální vázání s brzdou a 3 stoupacími polohami a nastavitelnou vypínací silou (např. PLUM SUMMIT 12 STOPPER). Ti, kdo už cílí spíše na výkon, by měli dát přednost lehčímu univerzálnímu vázání bez brzdy (třeba PLUM OAZO). Další možností je ultralehké závodní vázání, které nelze nijak individuálně nastavit.

Víte, že speciálem je freeridové vázání, které je velmi podobné klasickému sjezdovému vázání?

Vybíráme skialpové boty

Lyže máte, vázání taky, co dál? Přece vybrat boty! Na jejich výběr si vyhraďte dostatek času, nic neuspěchejte. V čem se skialpové boty liší od sjezdařských?

 • Váhou
 • Tuhostí
 • Kloubem, který umožňuje předo-zadní pohyb.
 • Podrážkou, která je srovnatelná s pohorkou a neklouže ani na kamenech.
 • Na botu se dají připnout stoupací železa.
 • Špička má piny, které se zapínají do pinového vázání.

Obecně platí, že pokud se skialpem začínáte, je nejlépe si nechat poradit ve specializovaných prodejnách a vše si nechat vysvětlit.


Zdroj: https://www.hudy.cz/

 

Vyberte si u nás

Ubytování