Začínáte se skialpem? Co musíte vědět, než poprvé vyrazíte do terénu?

Propadli jste kouzlu skialpu, který znáte sice zatím jen z vyprávění, ale už se nemůžete dočkat, až ho poprvé vyzkoušíte na vlastní kůži? Pak máte určitě celou řadu otázek, na které prostě musíte znát odpověď. Co nesmí ve vaší výstroji chybět, jaké věci budete potřebovat na nenáročný krátký výšlap, nebo co je skitouring, skialpinismus a freeride? Vše se dozvíte!

Nejprve trocha teorie

Freeriding, skialpinismus i skitouring zažívají v poslední době boom. Slova, která jistě slýcháte, možná ale nevíte, co přesně si pod nimi představit a jaký je v nich rozdíl.

Skitouringem rozumíme zimní turistiku na lyžích. Tuzemské hory jsou pro skitouring jako stvořené, jen si musíte dát pozor, abyste během něj neporušili nějaké to nařízení o ochraně přírody. Podobně je na tom skialpinismus, za tím opravdovým se ale musíte vydat o něco dál, za naše hranice.

Skialpinismus už není jen o prosté turistice, ale o skutečném zdolávání vrcholků hor. A to nejen na lyžích, ale sem tam třeba i díky horolezecké výbavě. Právě v tom spočívá jeho kouzlo.

A freeride? Tím rozumíme lyžování ve volném terénu, mimo běžně užívané a upravené terény. Jen si představte, jak sjíždíte z vrcholku dolů prašanem.

Víte, co mají všechny tyto sporty podobné? Jde o pohyb ve volné přírodě a měli byste aspoň trochu ovládat i pohyb na lyžích.

Co budete potřebovat za vybavení?

Pro skialpinismus nevystačíte s běžným vybavením „na sjezdovky“. Jak lyže, tak boty i vázání jsou specifické a od vybavení na sjezd se liší. Hlavní rozdíl je, že musí umožnit na lyžích stoupat i do kopce. Více v tomto článku. (odkaz na druhý článek)

Jak se obléknout na skialpovou túru?

Plánujete jednodenní skialpovou túru a nevíte, co všechno s sebou budete potřebovat? Když přijde na oblečení, určitě si nastudujte něco o vrstvení oblečení.

  • Spodní vrstvu tvoří funkční spodní prádlo.
  • Následuje pohodlná strečová mikina
  • Izolační vrstva (např. peří)
  • Bunda s membránou, která neprofoukne a nepromokne. Tu klidně můžete složit do batohu a vyndat ji ve chvíli, kdy bude třeba.

Kromě toho se vám může hodit i:

  • Univerzální nákrčník
  • Skialpové rukavice a teplé rukavice na sjezd
  • Sluneční a sjezdové brýle na ochranu očí před sluncem i vichřicí
  • Od věci není ani čelovka pro případ, že budete na túře i po setmění.

Víte, že se neobejdete bez pohodlného batohu, do kterého se vejde vše, co s sebou ponesete a můžete na něj upnout i skialpové lyže?

Nezapomeňte doma mobil, lékárničku a další potřebné věci

Na skialpovou túru si s sebou rozhodně vezměte i nabitý mobilní telefon, ve kterém budete mít uložené telefonní číslo na horskou službu, fajn je i aplikace Záchranka.

Důležitou součástí výbavy je i lékárnička, kdybyste se vy nebo ten, s kým vyrážíte na túru, poranili a také sada na opravu vázání, náhradní stoupací pásy, svačina, pití, lavinový vyhledávač, lopatu a sondu v případě, že vyrážíte do lavinově aktivního pohoří.


Zdroj: https://www.hudy.cz/

 

Vyberte si u nás

Ubytování